Régi terveim között szerepelt, hogy a címben szereplő szavak jelentéseit, definícióit egy posztba helyezem.
ADOTTSÁG
"Az egyén azon veleszületett diszpozíciója, amely a természetes fejlődés, a nevelő hatások és a gyakorlás hatására válik képességgé.
"A képességek veleszületett alapja: lehetőség mellyel képessé válhat az egyén a természetes fejlődésre, a nevelés, a képzés és a gyakorlás hatására.'
KÉPESSÉG
„Képességnek nevezzük a személyiség azon sajátosságait, amelyek az egyik embert a másiktól megkülönböztetik, és amelyek bizonyos cselekvések elvégzésére, teljesítmény elérésére alkalmassá teszik. A képességek bizonyos velünk született adottságok meglétét feltételezik, s ezekre épülve, a tevékenységek gyakorlásával fejlődnek, miközben a jártasságok és készségek is alakulnak. Csoportosításuk többféleképpen történhet: általános és speciális képességek, kognitív, affektív, pszichomotoros képességek
KÉSZSÉGEK
„A tudatos tevékenység automatizált elemei, melyek a tudat közvetlen ellenőrzése nélkül funkcionálnak, a tevékenység többszöri ismétlése, gyakorlása eredményeként jönnek létre. A készségek alapul szolgálnak a magasabb szintű jártasságok megvalósulásához is.”
JÁRTASSÁG
„Új feladatok, problémák megoldása az ismeretek alkotó felhasználásával.”
„A feladatmegoldó tevékenységnek az automatizálódás felé haladó összetevője, átmenet a tájékozottság és a készség szintje között."
Az ovoneni.blog.hu oldal tagjai számára 15% kedvezményt biztosít a Neteducatio kiadó FEBRUÁR 10-ig.
Forrás: Körmöci Katalin: Óvodapedagógiai kislexikon