Az első alkalommal 1871. november 5-én leplezték le az Aradi Zs. carrarai márványból készült szobrát, amelynek költségeit közadakozásból teremtették meg.
Ma a Szarvasi Óvóképző Főiskolában látható.
" Brunszvik Teréz (1775-1861) mellszobrát carrarai márványból Milánóban készítette el Aradi Zsigmond szobrászművész. A mellszobrot először 1871-ben a Nemzeti Múzeum dísztermében leplezték le, majd 1957-ben áthelyezték a megnyílt Szarvasi Óvóképző Intézetbe. (Napjainkban a Szent István Egyetem Alkalmazott Bölcsészeti és Pedagógiai Kar működik az épületben.)
"Teréz tekintete, nem a márvány hűvösével, hanem életes melegséggel tekintett az előtte elmenő hallgatókon, tanárokon túl a távolba, a jövőbe.Talán így nézte kora kisgyermekeit is. Így tudott a nehéz gyermeksorsokon túl a jövőbe látni, az európai kontinensre átterjedő mozgalomnak az élére állni, a kisgyermekek testi, lelki nevelésének irányt szabni."
A szobor gyönyörű. Emlékeztet Barabás Miklós festményére, melyet a már idősödő Brunszvik Terézről festett 1828-ban."
kép forrása, és az idézet: https://www.kozterkep.hu/~/20414/Brunszvik_Terez_Szarvas_1957.html
II.
A következő szobrot az I. kerület önkormányzata állítatta:
Brunszvik Teréz mellszobra a Budapest I. kerületi Logodi utca és Gránit lépcső találkozásánál;
Kampfl József alkotása, 1994
III.
2002. júlis 13 - án felavatták Brunszvik Teréz újabb emlékművét Martonvásáron. A szoborkompozíció alkotója R. Törley Mária szobrászművész.
Az alkotó az ifjú Brunszvik Terézt álmodta a szemlélő elő, a magyar szellemi - lelki anyaság szimbólumát, akihez bizalommal bújik egy kisfiú, és akire egy tudásszomjas kislány figyel, sugallva Teréz azon mondását:
" Elfogadom az összes rászoruló gyermeket, akit a gondviselés nekem szánt"
/ dr. Balla Lászlóné, a Brunszvik Teréz Szellemi Hagyatéka Alapítvány titkára /
IV.
A festmény
Barabás Miklós festménye, melyet a már idősödő Brunszvik Terézről festett 1828-ban."
Iratkozz fel hírlevelemre, hogy ne maradj le a legfrissebb ötletekről és hírekről!