A Montessori pedagógiának a lényege az érzelmi nevelésen belül a szeretet. Fontosnak tartja, hogy segítsék egymást az emberek, hogy közel kerüljenek egymáshoz.
A mottója is ez: " Segíts nekem, hogy magam tudjam csinálni".
A gyermek érdeklődését, felfedezési vágyát maximálisan figyelembe veszi. Speciális eszközrendszert és feladatokat dolgozott ki több területen, ezek az ún. Montessori - eszközök.
Ilyen például az érzékelést fejlesztő, az anyanyelvi nevelést, írást, olvasást, matematikai nevelést elősegítő eszközök, a kozmikus nevelés eszközei.
A természet, a növények, az állatok tisztelete, megóvása, a gyermekek közvetlen kapcsolatának fontossága a környezethez, a természethez. Legfontosabb eleme az időjárás megfigyelése, az idő múlása, évszakok változása, napok, hónapok, évek egymást követő rendje, a térkép fogalma, csillagászati ismeretek, a földgömb, a kontinensek megismerése.
Az élő zenei nevelés eszközeinél kiemeli a Kodály - módszert! Úgy véli, hogy a népek saját kultúráját ápolni kell. Emellett a vizuális nevelés is helyet kap. A csendjáték hasonló a beszélgetőkörhöz: körben leülnek, és például zenét hallgatnak. Közben különféle mozdulatokat adnak át egymásnak.
A figyelemkoncentráció és az érzelmek dominálnak ilyenkor.
A Montessori - pedagógia célja, hogy nyugodt, békés légkört alakítson ki annak érdekében, hogy a gyermeki személyiség tiszteletben tartásával a gyermekek szocializációja, képességei differenciáltan fejlődhessenek.
Freinet a nevelés céljának a gyermeki személyiség szabad kibontakoztatását tartja. A nevelés középpontjában a gyermek áll, és az őt körülvevő környezet.
A gyermek egyéni fejlettségi szintjének, természetének figyelembevétele rendkívül fontos. továbbá a szabad kifejezés elve, ami megjelenik a játékban, a zenében, beszédben, mozgásban és a kézműves tevékenységekben is.
A közösségi élet fontosságát, az együttműködést, a játékos munkálkodást hangsúlyozza. A környezet tanulmányozása, annak megismerése alapvető fontosságú.
Ennek jegyében gyakran sétálnak a gyerekekkel az óvoda körül, megfigyelik a természetet, kísérleteket végeznek, naponta időjárásnaptárat vezetnek. Ebben a pedagógiai módszerben van egy beszélgető napi kör, amire előző nap lehet jelentkezni és készülni. Erre az alkalomra a gyerekek gyakran hoznak be könyveket, képeket állatokról, növényekről, virágokról, évszakokról, időjárásról. Leülnek körben, és bemutatják, mesélnek róla. Ez egy feladat számukra, de nagyon szeretik.
A napi tevékenység részét képezi a növények, állatok gondozása. Növényeket locsolnak, csíráztatnak, teknősöket etetnek, itatnak. Az udvaron rendszeresen ápolják a kertet, kapálnak, gereblyéznek, locsolnak, zöldségeket ültetnek. Van olyan nap is, ami a háztartási ismereteké.
Például minden héten süteményeket készítenek. Ők keverik, nyújtják, állítják össze a tésztát. Mindennap közösen főznek teát. Ezek a munka jellegű tevékenységek.
Reggio - pedagógia filozófiája, hogy " egy gyermek százféle lehetőséggel rendelkezik, egy gyermeknek száz nyelve, száz keze, száz gondolata van, százféle módon gondolkodik, százféle módon játszik, százféle módon beszél.
A létező világból 99-et elvesznek tőle, azt mondják neki, hogy százféle nem létezik, de ő azt mondja: de igenis létezik" / Malaguzzi filozófiája /
A művészeti nevelés valósul meg például abban, hogy nagyon sokat festenek vászonra.
Olajfestményeket készítenek, kiállításokat szerveznek, a szülők napi szinten bekapcsolódnak a gyereknevelésbe és az óvodai munkába.
A Reggio - féle gondolkodásmód tapasztalatokra épül.
Tehát, az anyuka ha azzal érkezik az óvodába, hogy van fél órája, beülhet a gyerekek közé, beszélgethet, iszik egy teát, játszik egy kicsit, majd elmegy.
Itt nyitott közvetlen a kapcsolat. Az óvodapedagógus mellett a különféle művészeti szakemberek, kulturális területen dolgozók is kapcsolatban állnak a gyerekekkel, valamint a fejlesztőpedagógus, óvodapszichológus.
A művészeti nevelés és a vizuális terület mellett kiemelkedő a bábjáték, a dramatikus, szerepjáték. / Balázs Erzsébet Pomothy Györgynével való beszélgetés alapján /
Iratkozz fel hírlevelemre, hogy ne maradj le a legfrissebb ötletekről és hírekről!